'"> ');

ZEMİN KATTAKİ MALİK ASANSÖR PARASI ÖDER Mİ

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:38 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP


Zemin kattaki malikin asansör parası ödemesi zorunludur. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 44. maddesine göre, ortak yerlerin bakım, onarım ve yenilenmesi giderleri, arsa payı oranına göre bağımsız bölümlere paylaştırılır.

Bu nedenle, bir binada asansör, ortak alan olarak kabul edilirse, asansör giderlerine tüm kat malikleri, arsa payları oranında katılmak zorundadır.

Zemin kattaki malik, asansörden yararlanmasa bile, binanın diğer katlarındaki maliklerle birlikte, asansör giderlerine katılmak zorundadır. Bu, asansör giderlerinin, binanın ortak giderlerinden biri olmasından kaynaklanmaktadır.

Zemin kattaki malikin asansör giderlerine katılmaması, diğer kat maliklerinin haklarını ihlal eder. Bu nedenle, zemin kattaki malikin asansör giderlerini ödememesi halinde, diğer kat malikleri tarafından dava açılabilir.

Ancak, yönetim planında, asansör giderlerine katılım payının farklı belirlenmesine ilişkin bir hüküm varsa, bu hüküm geçerlidir. Bu durumda, zemin kattaki malikin asansör giderlerine katılım payı, yönetim planında belirtilen şekilde belirlenir.

Örneğin, bir binanın yönetim planında, asansör giderlerine katılım payının, bağımsız bölümlerin kullanım durumuna göre belirleneceği belirtilmişse, zemin kattaki malik, asansörden yararlanmadığı için, asansör giderlerine katılım payı ödemeyebilir.