'"> ');

SİTE YÖNETİCİSİ AİDAT ÖDER Mİ

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:30 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Site yöneticisinin aidat ödemesi konusu, Kat Mülkiyeti Kanunu'nda açıkça düzenlenmemiştir. Bu nedenle, site yönetimi aidat öder mi sorusunun cevabı, site yönetim planına göre değişmektedir.

Site yönetim planında, site yöneticisinin aidat ödeyip ödemeyeceğine ilişkin bir hüküm yoksa, site yöneticisi aidat ödemez. Site yöneticisi, sitenin ortak alanlarının ve tesislerinin bakım ve onarımından sorumludur. Bu nedenle, site yöneticisi, bu sorumluluklarını yerine getirebilmek için, siteden bir ücret almalıdır. Bu ücret, site yönetiminin giderleri arasında yer alır.

Site yönetim planında, site yöneticisinin aidat ödeyip ödemeyeceğine ilişkin bir hüküm varsa, bu hüküm geçerlidir. Bu durumda, site yöneticisi, site yönetim planında belirtilen şekilde aidat ödemekle yükümlüdür.

Site yönetim planında, site yöneticisinin aidat ödemeyip ödemeyeceğine ilişkin bir hüküm bulunmaması halinde, site sakinlerinin, site yöneticisinin aidat ödememesi konusunda anlaşmaları mümkündür. Bu durumda, site sakinleri, site yöneticisine, sitenin ortak alanlarının ve tesislerinin bakım ve onarımından sorumlu olduğu için, bir ücret ödeyebileceğini kararlaştırabilirler.

Sonuç olarak, site yöneticisinin aidat ödeyip ödemeyeceğine ilişkin kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu konu, site yönetim planına veya site sakinlerinin anlaşmasına göre değişmektedir.