'"> ');

RAHATSIZLIK VEREN KOMŞU HAKKINDA NELER YAPILABİLİR

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:43 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Rahatsızlık veren komşu hakkında yapılabilecek başlıca şeyler şunlardır:

Öncelikle komşu ile doğrudan konuşmak gerekir. Rahatsızlık veren davranışın ne olduğunu ve bu davranışın sizin için neden sorun yarattığını komşuya anlatmak gerekir. Komşu, davranışını değiştirmek için ikna edilebilir.
Komşunun davranışını değiştirmediği takdirde, diğer komşularla birlikte hareket etmek gerekir. Diğer komşularla birlikte bir dilekçe hazırlayarak, yöneticiye veya site yönetimine başvurmak gerekir. Yönetici veya site yönetimi, komşuyu uyarabilir veya yasal işlem başlatabilir.
Yönetici veya site yönetimi tarafından gerekli işlemler yapılmazsa, yasal yollara başvurmak gerekir. Rahatsızlık veren komşunun davranışı, Kat Mülkiyeti Kanunu veya Türk Ceza Kanunu'na aykırıysa, yasal yollara başvurarak komşunun durdurulmasını veya cezalandırılmasını sağlamak mümkündür.
Rahatsızlık veren komşu hakkında yapılabilecek yasal işlemler şunlardır:

Zabıta veya polise şikayette bulunmak: Gürültü, çöp atma, çevreyi kirletme gibi rahatsızlık veren davranışlar, zabıta veya polis tarafından idari para cezasına tabi tutulabilir.
Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurmak: Komşunun davranışı, Kat Mülkiyeti Kanunu'na aykırıysa, Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, komşunun davranışını durdurmasını veya davranışının giderlerini ödemesini talep etmek mümkündür.
Ceza Mahkemesi'ne başvurmak: Komşunun davranışı, Türk Ceza Kanunu'na aykırıysa, Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, komşunun cezalandırılmasını talep etmek mümkündür.
Rahatsızlık veren komşu hakkında yapılacak işlemler, rahatsızlık veren davranışın niteliğine ve derecesine göre değişebilir.