'"> ');

KAYYUM NE KADAR SÜRE YÖNETİMİ DEVİR ALIR

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:54 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Apartman ve sitelerde kayyumun yönetim süresi, kat maliklerinin anlaşmasına veya mahkemenin kararına göre belirlenir. Kat malikleri, kayyumun görev süresini, her zaman değiştirebilirler.

Kat maliklerinin anlaşmasına göre, kayyumun görev süresi, 1 ay ile 1 yıl arasında olabilir. Mahkemenin kararına göre, kayyumun görev süresi, yeni bir yönetici atanana kadar sürebilir.

Apartman ve sitelerde kayyumun görev süresi, aşağıdaki hususlara göre belirlenebilir:

Kat maliklerinin anlaşması: Kat malikleri, kayyumun görev süresini, kendi aralarında anlaşarak belirleyebilirler.
Yöneticinin görevden alınması: Yönetici, kat maliklerinin çoğunluğunun kararı ile veya mahkeme tarafından görevden alınabilir. Bu durumda, Sulh Hukuk Mahkemesi, yeni bir yönetici atanana kadar, kayyum ataması yapabilir. Kayyumun görev süresi, bu durumda, yeni bir yönetici atanana kadar sürecektir.
Yönetici, görevini yerine getirmezse: Yönetici, görevini yerine getirmezse veya ihmal ederse, kat malikleri Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, kayyum atanmasını talep edebilirler. Bu durumda, Sulh Hukuk Mahkemesi, kayyum ataması yapabilir. Kayyumun görev süresi, kat maliklerinin anlaşmasına veya mahkemenin kararına göre belirlenecektir.
Apartman ve sitelerde kayyumun görev süresi, kat maliklerinin haklarını korumak ve apartman veya sitenin yönetiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamak için önemlidir.