'"> ');

KAT MALİKLERİ HESAPLARI İNCELEYEBİLİR Mİ

Başlatan YZGROUP, Ara 05, 2023, 10:32 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Kat malikleri hesapları inceleyebilir mi sorusunun cevabı evettir. Kat malikleri, apartman yönetiminin gelir ve giderlerini, aidatların nasıl harcandığını, ortak giderlerin ne kadar olduğunu, vergi, sigorta, asansör, bakım, onarım gibi yasal yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini öğrenmek için hesapları inceleme hakkına sahiptirler. Bu hak, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 35. maddesinde şöyle düzenlenmiştir:

"Yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını uygulamak ve yönetim planında gösterilen diğer görevleri yapmakla yükümlüdür. Yönetici, yönetimle ilgili bütün işlemleri, alınan kararları, yapılan giderleri, alınan avansları, gelir ve gider hesaplarını ve paraya ilişkin diğer bütün belgeleri, isteyen kat malikine veya onun vekiline göstermek zorundadır."1

Bu maddeye göre, kat malikleri veya vekilleri, yöneticiden hesapları göstermesini isteyebilirler. Yönetici, bu isteği yerine getirmek zorundadır. Aksi takdirde, kat malikleri, yöneticiye karşı dava açabilir, yöneticinin görevden alınmasını talep edebilir veya hesapların denetlenmesi için mahkemeden tedbir kararı isteyebilirler2.

Kat malikleri, hesapları incelemek için kat malikleri kurulu toplantısını beklemek zorunda değildirler. Kat malikleri kurulu toplantısında, yönetici, hesapları sunmak ve denetçinin raporunu okumak zorundadır. Ancak, kat malikleri, toplantı dışında da hesapları inceleme hakkına sahiptirler. Bu hak, kat maliklerinin ortak malvarlığına katkıda bulunmaları, ortak giderlere katılmaları ve yönetimin denetlenmesine katılmaları nedeniyle verilmiştir3.

Kat malikleri, hesapları incelemek için yöneticiden yazılı veya sözlü olarak talepte bulunabilirler. Yönetici, talebi aldığı tarihten itibaren en geç 15 gün içinde hesapları göstermek zorundadır. Yönetici, hesapları göstermek için makul bir ücret talep edebilir, ancak bu ücret hesapların kopyalanması, postalanması veya ulaştırılması gibi masrafları karşılamaktan fazla olmamalıdır.