'"> ');

KAPICI DAİRESİ KİRAYA VERİLİR Mİ

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:48 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Kapıcı dairesinin kiraya verilip verilmeyeceği, kapıcı dairesinin kullanım amacına göre değişir.

Kapıcının görev yaptığı binalarda kapıcı dairesinin kiraya verilmesi mümkün değildir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 13. maddesine göre, kapıcı dairesine kapıcı atanmışsa, bu dairenin kapıcıya kiralanamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Kapıcının görev yaptığı binalarda kapıcı dairesinin kiraya verilmesi, mülkiyet hakkına tecavüz olarak kabul edilir. Bu nedenle, kapıcı dairesinin kiraya verilmesi halinde, kapıcı, diğer kat malikleri veya bina yönetimi tarafından dava yoluyla durdurulabilir.

Kapıcının görev yapmadığı binalarda kapıcı dairesinin kiraya verilmesi mümkündür. Bu durumda, kapıcı dairesinin kiraya verilmesi için, kat maliklerinin oy birliği ile karar vermesi gerekir.

Kat malikleri, kapıcı dairesinin kiraya verilmesi için oy birliği ile karar verirken, aşağıdaki hususları dikkate almalıdır:

Kapıcı dairesinin kiraya verilmesinin binanın genel yararına uygun olup olmadığı.
Kapıcı dairesinin kiraya verilmesinin, diğer kat maliklerinin haklarını ihlal edip etmeyeceği.
Kapıcı dairesinin kiraya verilmesinden elde edilecek gelirin, binanın ortak giderlerinin karşılanmasında kullanılıp kullanılmayacağı.
Kat malikleri, kapıcı dairesinin kiraya verilmesi için oy birliği ile karar verdikten sonra, kapıcı dairesinin kiraya verilmesi için bir ilan verebilir ve kiracı arayabilir.