'"> ');

KAPI ÖNÜNE AYAKKABI KOYMAK YASAKMIDIR

Başlatan YZGROUP, Ara 09, 2023, 03:06 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Evet, apartmanlarda kapı önüne ayakkabı koymak yasaktır. Apartmanda ortak yerler, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 4. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, apartmanda bulunan merdiven boşlukları, kat araları, koridorlar, asansör boşlukları, sahanlıklar, çatılar, bodrumlar ve eklentiler ortak alan olarak kabul edilir. Bu alanlar, kat maliklerinin ortak kullanımına açıktır.

Kapı önleri, apartmanlarda ortak geçiş alanlarıdır. Bu alanlara ayakkabı koyulması, diğer kat maliklerinin geçişini engellemekte ve ortak alanları işgal etmektedir. Ayrıca, yangın durumunda yangın merdivenlerinin kullanılmasını engelleyebileceğinden yangın güvenliğini de tehlikeye atmaktadır.

Apartmanlarda ortak alanlara eşya konulması, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 18. maddesine de aykırıdır. Bu maddeye göre, kat malikleri, ortak yerlerde bulunan eşyaların korunmasına ve bakımına özen göstermekle yükümlüdür. Bu yükümlülük, ortak alanlara eşya koymamayı da kapsamaktadır.

Apartman merdiven boşluklarına ve girişine eşya koyan kat maliklerine karşı, diğer kat malikleri tarafından dava açılabilir. Mahkeme, eşyaların kaldırılmasına karar verebilir. Ayrıca, eşyaların kaldırılmasına ilişkin masraflar, eşyayı koyan kat malikine yüklenebilmektedir.

Apartman yönetimleri, ortak alanlara eşya konulması sorununu çözmek için birtakım önlemler alabilir. Örneğin, yönetimler, apartman girişlerinde ve merdiven boşluklarında uyarı levhaları asabilir. Ayrıca, yönetimler, ortak alanlara eşya koyan kat maliklerine karşı idari para cezası uygulayabilir.

Apartmanda yaşayan her kat malikinin, ortak alanları kullanma konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Ortak alanlara eşya konulması, diğer kat maliklerinin haklarını ihlal etmekte ve ortak yaşam kalitesini düşürmektedir.

Yargıtay, kapı önüne ayakkabı koymanın yasak olduğuna dair birçok karar vermiştir. Örneğin, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin 2015/4808 Esas, 2015/18014 Karar sayılı kararında, "Kapı önüne ayakkabı koymak, kat maliklerinin ortak kullanma hakkını ihlal etmektir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu nedenle, apartmanlarda kapı önüne ayakkabı koymak yasaktır. Bu kurala uymayan kat maliklerine karşı, diğer kat malikleri tarafından dava açılabilir.