'"> ');

DÜKKANLAR NE ORANDA BİNA TADİLATINA KATILIR

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:37 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Dükkanlar, bina tadilatlarına, diğer bağımsız bölümler gibi, arsa payları oranında katılır.

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 44. maddesine göre, ortak yerlerin bakım, onarım ve yenilenmesi giderleri, arsa payı oranına göre bağımsız bölümlere paylaştırılır.

Bu nedenle, bir binada dükkanların arsa payı ne kadar fazlaysa, tadilat giderlerine de o kadar fazla katılmaları gerekir.

Örneğin, bir binada 10 kat ve 10 dükkan olduğunu varsayalım. Bu binada, toplam arsa payı 1000'dir. Bu durumda, her bir kat malikinin arsa payı 100, her bir dükkan sahibinin arsa payı ise 100'dür.

Bu binada, ortak alanlarda yapılacak bir tadilat için, 10 kat maliki ve 10 dükkan sahibinin toplam arsa payı 2000'dir. Bu durumda, tadilat giderleri, 2000'e bölünerek, her bir bağımsız bölüme düşen pay hesaplanır.

Hesaplama sonucunda, her bir kat malikinin tadilat giderine katılım payı 10, her bir dükkan sahibinin tadilat giderine katılım payı ise 10 olur.

Dükkanların tadilat giderlerine katılım payı, dükkanların kullanım durumu ve konumuna göre de değişebilir. Örneğin, bir binada dükkanlar, katların altında ve daha fazla kullanıma açıksa, tadilat giderlerine katılım payları daha yüksek olabilir.

Bina tadilatlarında dükkanların katılım payını azaltmak için, aşağıdaki önlemler alınabilir:

Dükkanların ortak alanlardan yararlanma oranını düşürmek
Dükkanların tadilat giderlerine katılım payını arsa payı oranına göre değil, kullanım durumuna göre belirlemek
Dükkanların tadilat giderlerine katılım payını, kat maliklerinin oy birliği ile kararlaştırarak belirlemek