'"> ');

DÜKKANLAR AİDAT ÖDER Mİ

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:39 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesine göre, dükkanlar da dahil olmak üzere, tüm bağımsız bölümler, aralarında başka anlaşma olmadıkça, ortak giderlere katılırlar.

Bu nedenle, bir binada dükkanlar varsa, bu dükkanların da aidat ödemesi gerekir.

Aidat, binanın ortak giderlerini karşılamak için kat maliklerinden toplanan paradır. Ortak giderler, binanın bakım, onarım, temizlik, güvenlik, yönetici giderleri gibi giderlerdir.

Dükkanların aidat ödemesi, binanın ortak giderlerinden yararlanmalarından kaynaklanmaktadır. Dükkanlar da, diğer bağımsız bölümler gibi, binanın ortak alanlarından yararlanmaktadır. Bu nedenle, ortak giderlere katılmaları gerekir.

Dükkanların aidat ödemesi oranı, binanın yönetim planında belirlenir. Yönetim planında, aidat ödeme oranının, bağımsız bölümlerin arsa payı oranına göre belirleneceği belirtilmişse, dükkanlar da arsa payları oranında aidat öderler.

Yönetim planında, aidat ödeme oranının farklı belirlenmesine ilişkin bir hüküm varsa, bu hüküm geçerlidir. Bu durumda, dükkanların aidat ödeme oranı, yönetim planında belirtilen şekilde belirlenir.

Örneğin, bir binanın yönetim planında, aidat ödeme oranının, bağımsız bölümlerin kullanım durumuna göre belirleneceği belirtilmişse, dükkanlar, asansörden yararlandıkları için, diğer bağımsız bölümlere göre daha yüksek aidat ödeyebilirler.

Dükkanların aidat ödememesi halinde, diğer kat malikleri tarafından dava açılabilir.