'"> ');

BİNA TADİLAT KARARINDA OY ÇOKLUĞU ARANIR MI

Başlatan YZGROUP, Ara 06, 2023, 08:36 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

vet, bina tadilatlarına oy çoğunluğu aranır. Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre, binanın ortak yerlerinde yapılacak tadilatlar için, kat maliklerinin oy çoğunluğuyla karar alınması gerekir.

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 42. maddesine göre, binanın ortak yerlerinde yapılacak tadilatlar için, kat maliklerinin oy çoğunluğuyla karar alınması gerekir. Bu oy çoğunluğu, sayı çoğunluğu ile arsa payı çoğunluğunun birlikte gerçekleşmesidir.

Sayı çoğunluğu, toplantıya katılan kat maliklerinin oylarının yarıdan fazlasıdır. Arsa payı çoğunluğu ise, kat maliklerinin arsa paylarının toplamının yarısından fazlasıdır.

Örneğin, bir binada 10 kat maliki olduğunu varsayalım. Bu binada, ortak alanlarda yapılacak bir tadilat için, toplantıya katılan 10 kat malikinin 5'inin oyuyla karar alınabilir. Bu oyların arsa paylarının toplamının yarısından fazlası olması da gerekir.

Bina tadilatlarının oy çokluğuyla karar alınmasının amacı, kat maliklerinin ortak çıkarlarını korumaktır. Bu sayede, tüm kat maliklerinin haklarını gözetecek şekilde tadilat yapılması sağlanır.

Bina tadilatlarına oy çokluğuyla karar alınabilmesi için, aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekir:

Toplantı yeter sayısı sağlanmalıdır.
Toplantıda, gündem maddesi olarak tadilat konusu görüşülmelidir.
Toplantıya katılan kat maliklerinin oyları, sayı ve arsa payı çoğunluğunun birlikte gerçekleşmesi gerekir.
Bina tadilatlarına oy çokluğuyla karar alınamaması halinde, kat malikleri kurulu, oy birliği ile karar verebilir. Ancak, bu durum oldukça nadir görülen bir durumdur.