'"> ');

APARTMANDA NELER İÇİN OYLAMA YAPILIR

Başlatan YZGROUP, Ara 11, 2023, 10:25 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Apartmanlarda oylamaya tabi durumlar, Türk Medeni Kanunu'nun 644. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, apartmanda ortak alanların kullanımı, yönetim ve onarımı, ortak giderler ve diğer konulardaki kararlar, kat malikleri kurulu tarafından oylama ile alınır.

Oylamaya tabi durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Ortak alanların kullanımı: Apartmandaki ortak alanlar, tüm kat maliklerinin ortak malıdır. Bu alanların kullanımı, kat malikleri kurulu tarafından kararlaştırılır. Örneğin, ortak bahçenin nasıl kullanılacağı, ortak otoparkın nasıl işletileceği gibi konular, kat malikleri kurulunun oylaması ile belirlenir.

Yönetim ve onarım: Apartmanın yönetimi ve onarımı, kat malikleri kurulu tarafından yapılır. Bu konudaki kararlar, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile alınır. Örneğin, apartmanın yöneticisi kim olacak, apartman nasıl yönetilecek, apartmandaki ortak alanlar nasıl onarılacak gibi konular, kat malikleri kurulunun oylaması ile belirlenir.

Ortak giderler: Apartmanın ortak giderleri, tüm kat maliklerinin ortak sorumluluğundadır. Bu giderler, kat malikleri kurulu tarafından belirlenir ve kat maliklerine paylaştırılır. Örneğin, apartmanın elektrik, su, doğalgaz giderleri, apartman görevlisinin ücreti gibi giderler, kat malikleri kurulunun oylaması ile belirlenir.

Diğer konular: Apartmandaki diğer konularda da kat malikleri kurulu kararı alınması gerekir. Örneğin, apartmana yeni bir asansör takılması, apartmanın cephesinin yenilenmesi gibi konular, kat malikleri kurulunun oylaması ile belirlenebilir.

Kat malikleri kurulu, her yıl en az bir defa olağan toplantı yapar. Bu toplantıda, apartmanın yönetimi ve ortak giderler gibi konularda kararlar alınır. Ayrıca, olağan toplantı dışında, kat maliklerinin üçte birinin yazılı başvurusu üzerine, olağanüstü toplantı yapılabilir. Olağanüstü toplantıda, toplantıyı gerektiren hususlar görüşülür ve karara bağlanır.

Kat malikleri kurulunda, her kat malikine bir oy hakkı verilir. Ancak, arsa payı oranına göre oy kullanma hakkı da mümkündür. Bu durumda, kat maliklerinin arsa payları oranında oyları bulunur.

Oylama, kat malikleri kurulunda bulunanların salt çoğunluğu ile yapılır. Ancak, bazı konularda, sayı ve arsa payı çoğunluğu gerekir. Örneğin, apartmanın yıkılması, ortak alanların elden çıkarılması gibi konularda, sayı ve arsa payı çoğunluğu gerekir.

Oylama sırasında, kat malikleri toplantıya katılamazlarsa, oylarını vekil aracılığıyla kullanabilirler. Ancak, vekil, toplantıya katılan kat maliklerinden biri olmalıdır.