'"> ');

APARTMAN VERGİ NUMARASI NASIL ALINIR

Başlatan YZGROUP, Ara 05, 2023, 10:29 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Apartman vergi numarası, apartmanın ortak giderlerinden, sigorta, asansör, su, elektrik gibi hizmetlerden ve vergi, harç, sigorta primi gibi yasal yükümlülüklerden sorumlu olan apartman yöneticisinin alması gereken bir numaradır. Apartman vergi numarası, apartmanın vergi mükellefi olmasını sağlar ve vergi idaresi ile ilişkilerini düzenler.

Apartman vergi numarası almak zorunlu mudur?

Apartman vergi numarası almak, apartman yönetiminin yapacağı işlemlere göre değişir. Eğer apartman yönetimi, sadece konut kapıcısının sigorta primini ödüyor ve başka bir stopaj kesintisi gerektiren işlem yapmıyorsa, vergi numarası almasına gerek yoktur. Ancak, apartman yönetimi, stopaj kesintisi gerektiren işlemler yapıyorsa, örneğin, apartmanın ortak yerlerinde tadilat, bakım, onarım, temizlik gibi hizmetler alıyorsa, vergi numarası almak zorundadır. Aksi takdirde, vergi kaçakçılığı suçu işlemiş olur1.

Apartman vergi numarası nasıl alınır?

Apartman vergi numarası alınabilmesi için öncelikle apartman yönetiminin toplanarak vergi numarası alınması ile ilgili bir karar alması ve bu karar defterine aldığı bu kararı noterden tasdik ettirmesi gerekmektedir. Sonrasında ise apartmanın bağlı bulunduğu vergi dairesine dilekçeyle birlikte başvurarak vergi numarası alınabilmektedir2. Vergi numarası alındıktan sonra, apartman yönetimi, vergi beyannamesi vermek, stopaj kesintisi yapmak, e-fatura, e-defter, e-arşiv gibi elektronik uygulamalara kayıt olmak gibi vergisel yükümlülükleri yerine getirmelidir3.

Apartman vergi numarası almak, apartman yönetiminin vergi idaresi ile ilişkilerini kolaylaştırır ve vergi kaçakçılığı riskini ortadan kaldırır. Apartman vergi numarası almak için apartman yönetiminin kat malikleri kurulu kararı alması ve vergi dairesine başvurması yeterlidir