'"> ');

APARTMALARDA OY ÇOKLUĞU HANGİ DURUMLARDA ARANMAZ

Başlatan YZGROUP, Ara 11, 2023, 10:27 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Apartmanlarda oy çokluğu aranmayan durumlar, Türk Medeni Kanunu'nun 644. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, aşağıdaki durumlarda oy çokluğu aranmaz:

Apartmanın yıkılması: Apartmanın yıkılması, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile kararlaştırılır. Ancak, apartmandaki bağımsız bölümlerin hepsinin yıkılmasını gerektiren bir karar, tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınır.

Ortak alanların elden çıkarılması: Ortak alanların elden çıkarılması, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile kararlaştırılır. Ancak, ortak alanların tamamının elden çıkarılması gerektiren bir karar, tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınır.

Kat mülkiyetinin devri: Kat mülkiyetinin devri, kat malikinin tek başına yapacağı bir işlemdir. Kat malikleri kurulu kararı alınmasına gerek yoktur.

Kat maliklerinin arsa paylarının değiştirilmesi: Kat maliklerinin arsa paylarının değiştirilmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile kararlaştırılır. Ancak, arsa paylarının değiştirilmesi, kat maliklerinin bağımsız bölümlerinin kullanım tarzını değiştirmeyecekse, kat maliklerinin oy birliği ile alınması yeterlidir.

Kat mülkiyetinden çıkarma: Kat mülkiyetinden çıkarma, kat malikinin tek başına yapacağı bir işlem değildir. Kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile kararlaştırılması gerekir. Ancak, kat maliklerinden birinin ağır kusuru veya ortak giderleri ödememesi gibi nedenlerle kat mülkiyetinden çıkarılması, tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınması yeterlidir.

Kat mülkiyetinin tasfiyesi: Kat mülkiyetinin tasfiyesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile kararlaştırılır. Ancak, kat maliklerinin arsa paylarının orantılı olarak tasfiyesi, tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınması yeterlidir.

Bu durumların dışında, apartmanlarda oylama ile karar alınması gereken tüm konularda, oy çokluğu aranmaktadır.