'"> ');

AİDAT MİKTARI NASIL BELİRLENİR

Başlatan YZGROUP, Ara 05, 2023, 11:09 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YZGROUP

YZGROUP

Aidat, apartman veya sitenin ortak giderlerini karşılamak için kat malikleri veya kiracılardan toplanan bir ücrettir. Aidat miktarını belirlemek için öncelikle bir işletme projesi hazırlanması gerekir. İşletme projesi, apartman veya sitenin tahmini gelir ve giderlerini içeren bir bütçedir. İşletme projesi, kat malikleri kurulunun kararıyla yapılır ve kat maliklerine yazılı olarak bildirilir. Kat malikleri, işletme projesine 7 gün içinde itiraz edebilirler.

Aidat miktarı, işletme projesinde belirlenen giderlerin kat malikleri arasında paylaştırılmasıyla hesaplanır. Bu paylaştırma, iki şekilde yapılabilir:

Her bağımsız bölümden eşit oranda aidat alınması: Bu yöntemde, giderlerin toplamı daire sayısına bölünür ve her daireden aynı miktar aidat tahsil edilir. Bu yöntem, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri için yasal olarak zorunludur.
Her bağımsız bölümden arsa payı oranında aidat alınması: Bu yöntemde, giderlerin toplamı arsa paylarının toplamına bölünür ve her daireden arsa payı ile çarpılan miktar aidat tahsil edilir. Bu yöntem, sigorta, bakım, onarım, yönetici aylığı gibi diğer giderler için uygulanabilir.
Aidat miktarı, her yıl sonunda yapılan kat malikleri olağan toplantısında değerlendirilir ve gerekirse güncellenir. Aidat miktarı, apartman veya sitenin ihtiyaçlarına, giderlerine ve yönetim planına göre değişebilir.